International EJU "A"
Juniors Judo Tournament
Cetniewo 26-27.07.2003
women 48 kg
final:
Jelena GALKINA (EST) -
Anna KHARITONOVA (RUS)
0:7
III place:
Katarzyna NOWAK (POL) -
Amel BENSEMAIN (FRA)
0:10
III place:
Eva CSERNOVICZKI (HUN)
- Ewelina BASIŃSKA (POL)
10:0
1.
Anna KHARITONOVA
Russia
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Jelena GALKINA
Estonia
3.
Amel BENSEMAIN
France
3.
Eva CSERNOVICZKI
Hungary
5.
Katarzyna NOWAK
Poland
5.
Ewelina BASIŃSKA
Poland
7.
Laetitia PAYET
France
7.
Carmen BOGDAN
Romania
women 52 kg
final:
Mareen KRÄH (GER)
- Cindy HUBER (FRA)
7:0
III place:
Shareen RICHARDSON (NED)
- Andreea GALICZA (ROM)
5:0
III place:
Karina DOROKHINA (RUS) -
Małgorzata BIELAK (POL)
0:5
1.
Mareen KRÄH
Germany
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Cindy HUBER
France
3.
Shareen RICHARDSON
Netherlands
3.
Małgorzata BIELAK
Poland
5.
Andreea GALICZA
Romania
5.
Karina DOROKHINA
Russia
7.
Marta PIETRZYK
Poland
7.
Ellen KERSSEMAKER
Netherlands
women 57 kg
final:
Bernadett BACZKO (HUN)
- Bo DERKS (NED)
10:0
III place:
Kristina KUDRITSKAYA (RUS) -
Marta WAWRO (POL)
0:7
III place:
Franziska PUFAHL (GER) -
Gabrielle DEFLORENNE (FRA)
0:10
1.
Bernadett BACZKO
Hungary
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Bo DERKS
Netherlands
3.
Marta WAWRO
Poland
3.
Gabrielle DEFLORENNE
France
5.
Kristina KUDRITSKAYA
Russia
5.
Franziska PUFAHL
Germany
7.
Katerina GUSEVA
Ukraine
7.
Beata ONODY
Hungary
women 63 kg
final:
Margot WETZER (NED) -
Elisabeth GREVE (GBR)
0:10
III place:
Stephnie CANALE (FRA)
- Katarzyna WRÓBEL (POL)
10:0
III place:
Arina ALEXANDROVA (RUS) -
Katarzyna PIŁOCIK (POL)
0:3
1.
Elisabeth GREVE
Great Britain
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Margot WETZER
Netherlands
3.
Stephnie CANALE
France
3.
Katarzyna PIŁOCIK
Poland
5.
Katarzyna WRÓBEL
Poland
5.
Arina ALEXANDROVA
Russia
7.
Irina GROMOVA
Russia
7.
Anais LLOPIS
France
women 70 kg
final:
Ane KOTOVA (LTU) -
Sviatlana TSIMASHENKO (BLR)
0:10
III place:
Magali LEGUAY (FRA)
- Crole OUATTOU (FRA)
7:0
III place:
Alina CROITORU (ROM) -
Natalia PICHUSHKINA (RUS)
0:10
1.
Sviatlana TSIMASHENKO
Belarus
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Ane KOTOVA
Lithuania
3.
Magali LEGUAY
France
3.
Natalia PICHUSHKINA
Russia
5.
Crole OUATTOU
France
5.
Alina CROITORU
Romania
7.
Katarzyna WTORKOWSKA
Poland
7.
Beata RAIŃCZUK
Poland
women 78 kg
final:
Franziska KONITZ (GER) -
Lucie LOUETTE (FRA)
0:5
III place:
Marzena MAKUŁA (POL) -
Denise JONGEKRIJG (NED)
0:3
III place:
Alena EIGLOVA (CZE) -
Flora MKHITARIAN (RUS)
0:3 (extra time)
1.
Lucie LOUETTE
France
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Franziska KONITZ
Germany
3.
Denise JONGEKRIJG
Netherlands
3.
Flora MKHITARIAN
Russia
5.
Marzena MAKUŁA
Poland
5.
Alena EIGLOVA
Czech Republic
7.
Natalia ANISKOVA
Belarus
7.
Denise FUSSWINKEL
Germany
women +78 kg
final:
Urszula SADKOWSKA (POL) -
Elena SHLEIZE (RUS)
0:3
III place:
Yuliya BARYSIK (BLR) -
Katrin DITTRICH (GER)
0:10
III place:
Carola UILENHOED (NED)
- Carole LACOMBE (FRA)
7:0
1.
Elena SHLEIZE
Russia
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Urszula SADKOWSKA
Poland
3.
Katrin DITTRICH
Germany
3.
Carola UILENHOED
Netherlands
5.
Yuliya BARYSIK
Belarus
5.
Carole LACOMBE
France
7.
Katja KRESSMANN
Germany
7.
Milena SŁUPCZEWSKA
Poland
men 60 kg
final:
Mostafa DALIRIAN (IRI) -
Hiroaki HIRAOKA (JPN)
0:10
III place:
Dmitri DRAGIN (FRA)
- Yohann COLLIAUX (FRA)
7:0
III place:
Mansur ISAEV (RUS)
- Vitaliy NOVINSKYY (UKR)
10:0
1.
Hiroaki HIRAOKA
Japan
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Mostafa DALIRIAN
Iran
3.
Dmitri DRAGIN
France
3.
Mansur ISAEV
Russia
5.
Yohann COLLIAUX
France
5.
Vitaliy NOVINSKYY
Ukraine
7.
Mariusz JANICKI
Poland
7.
David DUBSKY
Czech Republic
men 66 kg
final:
Costel DANCULEA (ROM) -
Dax ELMONT (NED)
0:10
III place:
Hiroshi YOKOGUCHI (JPN)
- Roman MICHOURA (RUS)
10:0
III place:
Tomasz KRĘCIELEWSKI (POL) -
Jonas FOCKE (GER)
0:3 (extra time)
1.
Dax ELMONT
Netherlands
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Costel DANCULEA
Romania
3.
Hiroshi YOKOGUCHI
Japan
3.
Jonas FOCKE
Germany
5.
Roman MICHOURA
Russia
5.
Tomasz KRĘCIELEWSKI
Poland
7.
Vincent KRIJGSMAN
Netherlands
7.
Wladislavs MALKO
Latvia
men 73 kg
final:
Abder ALLAOUI (FRA) -
Ion BUSANU (ROM)
0:7
III place:
Satoru EBINUMA (JPN)
- Katsushi MATSUMOTO (JPN)
10:0
III place:
Rinalds BUSKOVS (LAT) -
Dmytro BABIYCHUK (UKR)
0:10
1.
Ion BUSANU
Romania
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Rinalds BUSKOVS
Latvia
3.
Satoru EBINUMA
Japan
3.
Dmytro BABIYCHUK
Ukraine
5.
Katsushi MATSUMOTO
Japan
5.
Rinalds BUSKOVS
Latvia
7.
Atilla MADARASZ
Hungary
7.
Vincent VERHOEVEN
Netherlands
men 81 kg
final:
Bartłomiej BZOMA (POL) -
Nick HEIN (GER)
0:10
III place:
Shin NORIKANE (JPN)
- Vincent MASSIMINO (FRA)
3:0 (extra time)
III place:
Sebastian BROSCHE (SWE) -
Sergiy BABYTSKYY (UKR)
0:10
1.
Nick HEIN
Germany
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Bartłomiej BZOMA
Poland
3.
Shin NORIKANE
Japan
3.
Sergiy BABYTSKYY
Ukraine
5.
Vincent MASSIMINO
France
5.
Sebastian BROSCHE
Sweden
7.
Krzysztof BAKOWICZ
Poland
7.
Andrei KAZUSIONAK
Belarus
men 90 kg
final:
Jevsenijs BORODAVKO (LAT)
- Benjamin BEHRLA (GER)
10:0
III place:
Rafal PRZYTULA (NED) -
Ayoub ROSTAMI (IRI)
0:10
III place:
Marius BUCSA (ROM) -
Primoż FERJAN (SLO)
0:5
1.
Jevsenijs BORODAVKO
Latvia
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Benjamin BEHRLA
Germany
3.
Ayoub ROSTAMI
Iran
3.
Primoż FERJAN
Slovenia
5.
Rafal PRZYTULA
Netherlands
5.
Marius BUCSA
Romania
7.
Michael PINSKE
Germany
7.
Zsolt DRAVECZ
Hungary
men 100 kg
final:
Takeru SATO (JPN)
- M-Hassan GHAFARI (IRI)
5:0
III place:
Askhab KOSTOEV (RUS)
- Tomas VAICEKONIS (LTU)
10:0 (injured)
III place:
Soslan GABUEV (RUS) -
Ionut SMEREA (ROM)
0:10
1.
Takeru SATO
Japan
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
M-Hassan GHAFARI
Iran
3.
Askhab KOSTOEV
Russia
3.
Ionut SMEREA
Romania
5.
Tomas VAICEKONIS
Lithuania
5.
Soslan GABUEV
Russia
7.
Fawzi BELADJI
France
7.
Oleksandr NAZARENKO
Ukraine
men +100 kg
final:
Nico KANNING (GER) -
Ryu SUZUKI (JPN)
0:7
III place:
Andrei TARASAU (BLR) -
Yauheni KAVALEUSKI (BLR)
0:10
III place:
Jean-Sebastian BONOVOISIN (FRA) -
M-Reza ROODAKI (IRI)
0:10
1.
Ryu SUZUKI
Japan
fights sheet
(PDF file)
statistics
(PDF file)
2.
Nico KANNING
Germany
3.
Yauheni KAVALEUSKI
Belarus
3.
M-Reza ROODAKI
Iran
5.
Andrei TARASAU
Belarus
5.
Jean-Sebastian BONOVOISIN
France
7.
Michał POKRYWKA
Poland
7.
Marek ZDZIEBŁOWSKI
Poland